Španielske nehnuteľnosti a korona kríza
Plánovali ste kúpu nehnuteľnosti pri Stredozemnom mori a stopla vás nečakaná neznáma? O kríze, ktorú vyvolal nový koronavírus sa snáď nikomu ani len nesnívalo. A aktuálne iba málokto dokáže povedať ako sa situácia vyvinie.
Zatiaľ môžeme vychádzať iba z prognóz odborníkov, akým smerom sa pomaly preberajúci sa realitný trh uberie.
Vývoj cien nehnuteľností oproti roku 2008
Zdroj: Statista 2020
Keď sa pozrieme na graf vývoja cien nehnuteľností v Španielsku za meter štvorcový pred krízou, tak musíme usúdiť, že ceny sa nedostali ani do polovice svojej výšky z cien pred krízou 2008 . Takisto kríza, ktorú prežívala krajina v tomto roku nemožno porovnať s aktuálnou pandémiou, ktorá verme, že objavením vakcíny definitívne skončí.
Jej dôsledky možno ešte stále cítiť najmä vo vnútrozemí. Kríza vtedy prehĺbila priepasti v jednotlivých regiónoch. Hlavný rozdiel v kríze, ktorá sa začala v roku 2008, bolo, že stavební developeri boli nadmerne zadlžení a banky financovali predražené nehnuteľnosti, ktoré nenachádzali svojich majiteľov, takže sa predávali pod cenu, čím sa dostali do problémov nielen banky, ale aj majitelia predražených úverov.
Ceny niektorých starších nehnuteľností klesnú
Bungalov len 15 min pešo od mora, aktuálne znížená cena o 15 tis.Euro
http://spanielskenehnutelnosti.sk.preview.carbon.4system.sk/nehnutelnost/1035-3-izbovy-primorsky-bungalov-v-rezidencnom-komplexi-s-bazenom-a-tenisovymi-kurtami
Prognózy realitných odborníkov sa zhodujú na tom istom, ceny najmä starších nehnuteľností pravdepodobne poklesnú, avšak nie tak hlboko a dlhodobo ako tomu bolo po kríze v 2008 roku.
Dôvodom je fakt, že trh s nehnuteľnosťami sa pred tým ako sem "vpálil" neznámy vírus nachádzal vo veľmi dobrej kondícii. Táto skutočnosť má obrovský význam na ďalší vývoj, keďže predaj aj nájmy sa nachádzali v zdravom rozsahu voči ostatným oblastiam hospodárstva. Podľa odborníkov sa investície oživia, len čo sa situácia znormalizuje.
Znížené ceny sa však odzrkadlia pri predaji starších nehnuteľností. Tento trend už čiastočne možno pozorovať. Ponuky pomaly vychádzajú na portáloch ako lastovičky z hniezda, avšak dlho sa vonku nezahrejú.
Aktuálne sa dajú nájsť ponuky aj so zľavou až do 20% z pôvodnej ceny nehnuteľnosti. Všetci, ktorí zostali na Španielsom poloostrove a majú hlbšie do vrecka, však nečakajú a skočia po zaujímavých ponukách.
Novostavby si ceny držia
V súčasnej dobe sa ani investori nemajú dôvod vzdať sa svojich investičných plánov, ktoré začali riešiť pred krízou. Ako aj v iných odvetviach je to otázka ponuky a dopytu. A keďže dopyt zo strany španielskych kupujúcich o novostavby je stále dostačujúci, ceny sa neznižujú. Trend by sa mohol zmeniť iba ak by nebol dostatok záujemcov medzi domácimi a hranice by zostali dlhodobo zatvorené.
Novostavba Denia, ceny boli počas Španielskeho Stavu alarm o 10tis. nižšie, avšak dopyt je stále dostatočne vysoký, túto zľavu stavebník viac neposkytuje.
http://spanielskenehnutelnosti.sk.preview.carbon.4system.sk/nehnutelnost/1031-apartmany-v-rezidencii-snov-na-pobrezi-stredozemneho-mora-v-meste-denia
Cyklické ekonomické krízy
Skúsenosti z iných kríz nás naučili veľa vecí. Jednou z nich je fakt, že ekonomická kríza je jav, ktorý sa cyklicky opakuje približne každých desať rokov.
Dnešnú pandémiu nemôžeme porovnávať so žiadnou inou, ani s tou ktorá prehrmela aj svetom nehnuteľností pred slávne neslávnym rokom 2008. Na základe skúseností možno iba predikovať, ako sa bude situácia vyvíjať teraz. Ak bude naspäť možnosť voľného cestovania obnoví sa medzi európskymi krajinami dôvera a pandémia sa nebude rozširovať, vráti sa trh s bývaním na úroveň aká bola pred niekoľkými mesiacmi. Podľa odborníkov trh sa bude stabilizovať do roku 2022 - 2023.
Vzhľadom na neistotu, ktorú zažívame na finančných trhoch a na nízke úrokové sadzby, by sa sektor s nehnuteľnosťami po tomto období mohol stať ešte atraktívnejším pre naše investície.
Zmenené nákupné správanie ľudí
S istotou vieme už teraz povedať, čo sa výrazne počas pandémie zmenilo je nákupné správanie ľudí. Tento jav môžeme pozorovať vo viacerých segmentoch, pričom výnimkou nie je ani realitný trh.
Mnohí ľudia žijúci vo veľkomestách, v menších bytových jednotkách si počas karantény uvedomili, že žijú v priestore, ktorý sa im nepáči a ktorí by radšej vymenili za viac metrov štvorcových, viac svetla, záhradu alebo aspoň terasu.
Uvedomili, si že ak bude trend pokračovať a budú môcť i naďalej pracovať na diaľku z domácej kancelárie, že im môže byť jedno, či vykonávajú prácu z hlavného mesta, alebo z home officu, ktoré sa nachádza na pobreží Stredozemného mora. Tieto zmeny správania sa zaznamenali aj v iných krajinách. Napríklad Španieli pred pandémiou hľadali takmer 50 % domov vo väčších mestách, po vyhlásení pandémie sa toto percento znížili takmer o 10 %.
Život pri mori
Žiť na mieste, kam iní chodia na dovolenky má privilégiá, keďže si väčšinu mesiacov z roka nielen človek užije dobré počasie, dýcha čistý vzduch ale hlavne nemá stres ako napríklad vo veľkomestách.
Pokiaľ máte prostriedky k dispozícii a nemusíte čakať na úvery, tak je určite ideálny čas na kúpu. Ak takýto plán aj máte, ale chýba vám potrebný kapitál, nezúfajte.
Táto realitná situácia ešte potrvá nejaký čas a ak vám bude súdené vlastniť nehnuteľnosť v krásnej oblasti pri mori, tak sa jej určite dočkáte. A ak aj nie zostaňte šťastní na mieste v ktorom žijete :).